مزاياي مديريت تقدير بر مديريت تنبيه

هريك از دو نوع مديريت تنبيه و تقدير داراي مزايا و معايبي هستند كه در مقايسه با يكديگر به لحاظ رواني و مديريتي مي‌توان يكي را بر ديگري ترجيح داد. در اينجا به چند مزيت و خصوصيت برتر مديريت تشويق نسبت به مديريت تنبيه اشاره مي‌كنيم:

1- در مديريت تنبيه شائبه اعمال اغراض و اهداف انفرادي و شخصي و نيز غرض‌ورزي نسبت به فرد تنبيه شونده وجود دارد، در حالي كه چنين تصوري در مورد مديريت تشويق وجود ندارد، اما مي‌توان گفت در مديريت تشويق نيز امكان بهره‌برداري شخصي و استفاده از رانت‌ها و پارتي‌بازي‌ موجود است.

اما بايد دانست كه در مديريت تنبيه عمومي و جمعي آثار زيانبار بر فرد فرد نيروي انساني وارد خواهد شد، در حالي كه ظاهراً تشويق گروهي اگر هم بر اساس اغراض شخصي باشد، آثار زيانبار قابل ملاحظه‌اي در بر ندارد.
به عنوان مثال در مسائل نظامي گفته مي‌شود: تنبيه به صورت گروهي است و تشويق فردي. در حالي كه چنين نگرشي در نهادهاي غيرنظامي چندان آثار مفيدي در بر ندارد و فرد فرد پرسنل را ناخشنود و نسبت به پيشرفت كارها، دلسرد مي‌سازد. و حتي تشويق شخصي و فردي حمل بر مديريت غلط يا استفاده از رانت و پارتي بازي و صفات رواني نامناسب در مديريت مي‌شود. در حالي كه اگر هم تشويق گروهي در اداره بر اساس همان صفات رواني مديريت باشد، عموماً حمل بر قدرشناسي و زيركي و فطانت مديريت در راستاي پيشرفت و توسعه كارها مي‌گردد.

2- تنبيه از آنجا كه جنبه سلبي و مجازاتي دارد و كمتر به كار آينده مي‌آيد، هرچند در موارد زيادي تنبيه باعث ايجاد نظم و گرايش به عمل مفيد در آينده فرد مي‌گردد، اما چون جنبه سلبي دارد، تنها جهت رفع تكليف و از سر اضطرار و اجبار و نه ميل و رغبت ذاتي، صورت مي‌گيرد، در حالي كه تشويق به جهت ماهيت ايجابي خود، هم ناظر به گذشته و هم فعاليت‌هاي آتي شخص است، بدين خاطر مي‌تواند با ميل و رغبت و اشتياق وافر همراه شادابي لازم، نيروها را به تلاش و فعاليت و پيشرفت بيش‌تر امور جلب نمايد.

3- دايره كاربردي تنبيهات معمولاً چندان گسترده‌ نيست و نمي‌توان همه جا از آنها بهره برد. مثلاً در امور شهري و مقررات راهنمايي و رانندگي خيلي مفيد است، يا در مسائل و دستگاه‌هاي نظامي و برخورد با جرايم، اما در ساير نهادها و دستگاه‌ها از جمله ادارات چنين كاربري ثابت و مطلوب نيست و چه بسا زيانبار است. در حالي كه مديريت تشويق در همه جا، حتي در امور نظامي و شهري كاربري مفيد لازم را در بر خواهد داشت.

http://www.ido.ir

/ 12 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علیرضا مجاهدی

سلام. گاها تنبيه نکردن در موضعی که حق تنبيه شدن دارند به مراتب تاثير گذار تر است

zarifeh

سلام.خوبين؟خوشحال ميشم تبادل لينک بکنيم.

zarifeh

اصلاحاتو انجام دادم.

ali

سلام لطفا آدرس سایت زیر را به لینک سایت خود اضافه کنید. www.betsa.persianblog.ir این سایت به بررسی مهندسی صنایع و مقالات دروس آن می پردازد. با تشکر سایت مهندسی صنایع

ali

آدرس سايت شما به لينک سايت مهندسی صنايع (بتسا) اضافه گرديد. لطفا لينک زير را به سايت خود اضافه کنيد. www.betsa.persianblog.ir

zarifeh

سلام.ممنون که سر زدين.ايميلمو هم گذاشتم.

رویا

سلام. شما نمی خواين آپ کنين؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ .........................۵۰۰۰۰۰ بار اومدم فقط همين بود

مینا

سلام امیر جون.امروز وبلاگتو دیدم خیلی خوشگل بود.امیدوارم سلامت باشی و موفق. دوستدار تو مینا