تاريخچه کيفيت

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

كيفيت چيست؟

اين سوالی است كه ذهن خيلی از ماها رو به خودش مشغول كرده است.

 

تاريخچه

بحث كيفيت و قدمت آن برمي‌گردد به حدود صد و يا شايد هزاران سال پيش يعنی از زمانی كه تجارت به جايی رسده بود كه تجار سعی بر اين داشتند كه مازاد محصول خود را به نوعی تغيير دهند كه هم سفارش بيشتری دريافت كنند و هم چيزی به عنوان مازاد باقی نماند. كيفيت تمركزی خاص بر روی سلامت محصول دارد نه نوع آن.

 

هزاران سال قبل از ميلاد در مصر باستان كتابی وجود داشت به نام «كتاب مرگ» كه مي‌شود آن را به عنوان اولين مدرك سيستم كيفيت بر روی زمين نام نهاد. در اين كتاب شرح كاملی از روند آماده سازی اجساد برای حيات پس از مرگ وجود دارد. كشف مقبره های فراعنه نمايانگر اين مطلب بود كه اين روندها بسيار سخت گيرانه پيگيری مي‌شده و سالم ماندن موميايی ها ثابت مي‌كند كه اثر بخشی اين سيستم تا چه حد در تضمين كيفيت عمل انجام شده موثر بوده است.
در حدود قرن يازدهم حك كردن عيار بر روی محصولات نقره و طلا باب شد تا حداقل درصد وجود هر كدام از فلزات گرانبها در محصول برای مشتری معلوم گردد.
پس از قرون وسطی كيفيت محصولات بستگی شديدی به مهارت صنعت گران داشت به طوری كه تجار با داشتن صنعت گران ماهر مي‌توانستند تمام بازار را در مورد محصول خود در دست گيرند.
اما انقلاب صنعتی اين امكان را به خود صنعت گران داد تا بتوانند با كمك ابزار و ماشين آلات مختلف به كيفيت مورد نظر خود دسترسی پيدا كنند. در همين زمان بود كه كارخانه هايی با تعداد بسيار زياد كارگر و ماشين های مدرن راه افتادند و اينجا بود كه برای كنترل اين جمعيت زياد و كنترل ماشين آلات تركيب جديدی از سيستم مديريت پديدار شد. تركيبی شامل كارگران، سركارگران، سرپرستان و مديران. تركيبی كه زنجيروار به يكديگر مرتبط بوده و نقص در يكی از اركان آن نقص در كل سيستم را موجب مي‌شدهو در نهايت سازمان دهنده نهايی و پايه گذار امروزی بحث فراگير سيستم كنترل كيفيت جنگ جهانی اول و پس از آن جنگ جهانی دوم بود كه كارخانجات را مجبور مي‌كردند طبق درخواست ها و استانداردهای ارتش محصولات خود را تهيه، آماده و ارسال نمايند.و اما امروز در جهانی هستيم كه افرادی چون تاگوچی، ايشی‌گاوا، شين‌گو و كراس‌بی توسعه دهندگان و بنيان گذاران صنعت نوين سيستم مديريت كيفيت مي‌باشند.سيستمی كه نداشتن آن در آينده‌ای نه چندان دور باعث از دور خارج شدن از صحنه رقابت در بازار كار و تجارت خواهد شد.

/ 15 نظر / 65 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بی نام بی پايان: (Dont Wanna Lose You Now)

کيفيت هم تو ايران از بين رفته اجناس رو همينجوری بهشون استاندارد ميزنن بدون اينکه بدون چيه ولی در خارج فرق داره خيلی دقيق تر عمل ميکنن دوست دارم نظرتو بدونم ......... ولی در کل کيفيت رو بايد بوسيله دستگاها کنترل کرد تا بهره برداری خوبی در صنعت داشته باشيم موفق باشی.....

زوربا

سلام امير خان.....ميگن تولده....راست ميگن؟ مبارک باشه اقا پسر گل.....بهترين ارزوها رو همراه با سلامتی برات ميخوام....پايدار باشيد

akbar

بابا تبريک...ما بی خبر مونديم و آخ آخ آخ و ... اينا !!

نرجس

تولدتـــــــــــــــــــــــــــــــــــــ مبارک

پدرام.....Crazy

با يه روز تاخير بازم مبارك ! از مطلبت كه سر درنميارم درست عين خودت !

گاف نويس

مباركا باشه. الهي به ... هيچي. داشتم بازم گاف مي دادم.وبلاگ گاف‌هاي دوستانه راه اندازي شد. آنهايي كه جنبه دارند! بفرمايند . نه منظورم شما نبوديد. بدون شما كه نمي شه.

زوربا

سلام امير جان...خوبی/ ؟....

علی پناهی

با سلام خدمت شما سرور گرام با اجازه شما من از متن نوشته شده می خواستم با ذکر منبع در مقاله خود استفاده کنم. متن، متن جالبی می باشد. با تشکر