مدیریت رفتار در سازمان

ارتباط:

انسان در هر محلی که برای هدفی کوچک یا بزرگ در حال کار کردن است با مردم در ارتباط است.همکاران،مدیران،ارباب رجوع و ... که نوع برخورد با مردم انجام موفقیت آمیز کار را تحت تاثیر قرار می دهد.به طور مکرر دیده اید که رفتار شما یا دیگری اثری معکوس در اجرای هرچه بهتر کار داشته یا کمک موثری برای انجام آن کار بوده است.محدود کردن خود در محل کار الزاماً به معنی انجام دقیق کار نیست یا خوردن یک فنجان چای با همکارتان و صحبت در مورد یک موضوع نا مربوط الزاماً هدر دادن وقت یا به نوعی کار بیهوده نیست.برای مثال اگر دو همکار حین انجام کار در مورد رشته تحصیلی هم صحبت می کنند شاید این کار به ظاهر تمرکز نکردن بر کار اصلی است اما شما با این کار فضای مطلقاً کاری را به فضایی راحت تبدیل می کنید که از کار کردن در آن به زودی خسته نمی شوید.

ایجاد ارتباط:

یکی از کارهای مهم ایجاد ارتباط با افرادی است که در کارمان به آنها احتیاج داریم زیرا این یک امر طبیعی است. همه، وقت بیشتری صرف دوستانشان می کنند تا دشمنانشان یا کسانی که رابطه ای با آنها ندارند. وقتی شما برای کاری از کسی درخواست می کنید ، اگر شخص با شما ارتباط کاری موثر نداشته باشدشما انگیزه ای چندان برای انجام کار ندارید و ترجیح می دهید در زمان مناسب به آن کار رسیدگی کنید. در عوض تصور کنید زمانی را که شما با همه رابطه خوبی دارید و هنگام مراجعه به آنها احساس خوبی دارند و از اینکه کار شما به سرعت انجام شود خوشحال می شوند و افتخار می کنند.

راه های ارتباط موثر:

چند نکته که از نظر روانی به شدت در همکارانتان تاثیر خواهد گذاشت:

در محل کار گشاده رو باشید تا از آمدن شما خوشحال شوند نه اینکه آمدن شما را برابر با زحمت بدانند.

از کارهای دیگران هرچند کوچک تشکر کنید.

اگر کسی از قسمت های کاری دیگر پیش شما آمد از او استقبال کنید و در حین کار خوشحالی خود را از آمدن وی نشان دهید مواظب باشید آمدن او باعث وقفه در کارتان نشود به هر حال مسئولیت هایی دارید که باید در ضرب العجل تعیین شده به انجام رسانید.

یکی از چیز هایی که باعث انگیزه در افراد می شود این است که از روش کاریشان سوال کنید و خود را علاقه مند نشان دهید و از شیوه کاریشان تعریف کنید.

هیچ گاه کار کسی را بی ارزش یا کم ارزش تلقی نکنید. همه کار ها هرچند کوچک جزئی از کار شما هستند و نبود آنها باعث ایجاد اختلال می شود. با اینکار مسئول کار یا بی انگیزه می شود یا در انجام آن دقت نمی کند.

گفتن مشکلات کاری کار بدی نیست بلکه نگفتن آن کار را با مشکل روبرو می کند و کسی نمی داند انجام نشدن آن به خاطر مشکل است نه کم کاری شما!!

خیلی مودبانه نه بگویید . انجام کارهایی که از عهده آن بر نمی آیید لطف نیست، گرفتن وقت دیگران است. اگر می توانید راه حل دیگری پیشنهاد کنید.

در هر گروهی که هستید افراد جدید را به گروه معرفی کنید تا فرد احساس نکند حضور او در جمع بی ارزش است.

مدیریت رفتار و برخورد:

خودتان را به جای دیگران فرض کنید چه توقعی از آنان دارید وقتی در چنین شرایطی باشید از آنجایی شروع کنید که آنها هستند.البته این کار کمی سخت به نظر می رسد و برای این کار شما باید با گروه های مختلف برخورد کرده باشید تا تشخیص دهید که اولاً آنها از شما چه می خواهند ثانیاً شما چطو رفتار کنید که نتیجه مطلوب را بدست آورید.

توضیح این نکته مهم است که این کار یک نوع عوام فریبی نیست. مطمئناً شما هم دوست دارید همانطور که شما می خواهید با شما برخورد شود.برای مثال وقتی مدیر سازمان از شما بخواهد کاری را انجام دهید خواه نا خواه شما مجبور به انجام آن هستید اما این هنر مدیر است که چگونه از شما بخواهد که شما با انگیزه کار کنید یا بدون توجه به نتیجه رفع تکلیف کنید.

شناخت منشا رفتارها:

اگر وجود انسان را یک کره زمین فرض کنیم که دارای چهار بخش می باشد.پوسته ، گوشته، هسته خارجی وهسته داخلی.

هسته داخلی:نشاانگر ارزش های درونی ماست که از کودکی آموخته ایم. آموخته هایی که ممکن است از گفتار یا رفتار دیگران ویا آموزش مستقیم باشد .این بخش را نمی توان تغییر داد و حتی ممکن است آن را نشناسیم .

هسته خارجی:نشانگر نگرش‌های ماست.یعنی چگونگی تفکر ما نسبت به یک موضوع خاص.مثلا شما از فوتبال را دوست دارپد یا از اینکه در تصمیم گیری عاجز باشید بیزارید.

گوشته :نشانگر احساسات ماست که به شدت تحت تأثیر نگرش‌های ماست در هر شرایطی با توجه به نگرشمان احساساتمان را بروز می دهیم..وقتی شما موسیقی ‍پاب را دوست دارید از شنیدن آن لذت می برید.

پوسته :آخرین بخش از وجود ماست که همان رفتار ماست.رفتار بسیار تغییر پذیر است.برای ارتباط با دیگران باید مدیریت رفتار را در خود تقویت کنیم. قرار نیست هر انسانی در برخورد با یک اتفاق دقیقاً یک طور عمل کند.چون رفتار تحت تأثیر شرایط روحی، رابطه ، موقعیت و ...می باشد. باید توجه کرد عکس‌العمل دیگران درقبال رفتار شماست نه منظور شما. چون رفتار شما همان برخورد با دیگران است که مسلماً دارای عکس‌العمل خواهد بود.

یکی از چیزهایی که در رفتار ما اثر می‌گذاردو گاهی اوقات باعث عدم تصمیم گیری معقولانه میشود پیش داوری هاست و این بر می‌گردد به نگرش(هسته خارجی) ما نسبت به شخص مقابل.

مثال:شخصی از قبل باعث آزار شما شده است.وقتی با شما صحبت می‌کند شما معقولانه گوش نمی‌دهید بلکه مغرضانه گوش می دهیدو از پیش تصمیم خود را نسبت به او گرفته اید.

در ابراز احساسات خود تندروی نکنید زیرا ممکن است در دراز مدت ارتباط خود را ازدست بدهید در ضمن از پنهان کردن احساسات هم خودداری کنید که باعث ناراحتی خود شما می‌شود در صورتی که شخص مقابل هم از چیزی خبر ندارد.

 سه گام اصلی در ارتباط:

گام اول:موقعیت را کاملاً تشخیص دهید

گام دوم: نگاه کنید....به افرادی که می‌خواهند با ایما و اشاره چیزی به شما بگویند توجه کنید.

گام  سوم: بدون تعصب و پیش داوری به حرف دیگران گوش دهید.

 بااین سه گام شما خود را در شرایط دیگران قرار داده‌اید و احساس آن‌ها را درک می کنید.حال می‌توانید به گونه‌ای نظر خود را بیان کنید که شخص مقابل پذیرای آن باشد. در هر شرایطی به خصوص زمانی که میخواهید بیشنهاد مقابل را رد کنید به گونه‌ای بر خورد کنید که به شخص مقابل بفهمانید احساساتش نادیده گرفته نشده است.

 چند نکته مفید:

 هنگام درخواست:

1.صریح باشید.

2

/ 8 نظر / 15 بازدید
دهقانی

ممنون از اینکه من مهندس اصدا می زنی.

3tar

با تشکر از متن بسیار پر محتواتون در پروفایلتون خوندم شما پروژه تحقیقاتی درباره ایزو انجام دادید من دوست دارم بدونم چه کاری ودر چه شرکتی انجام دادید؟؟ من یک پروژه درباره ایزو این ترم دارم اگه نیاز به کمک داشته باشم کمکم می کنید؟

مصطفی

سلام وبلاگ خیلی خوب و پر محتوایی دارید.موفق باشید.

مصطفی

سلام من شما رو لینک کردم.منو با نام وبلاگ مهندسی صنایع لینک کنید.

علی

تقریبا با واقعیت یه جورایی می خونه.اما در کل تا در موقعیت قرار نگیری نمیشه تصمیم گرفت چی کار کرد.

حسین

سلام.اگه مایل هستید منو به عنوان ((مهندسی صنایع/ مطالب گوناگون )) لینک کنید تا منم شمارو لینک کنم.خبر بده بای

INDEN

http://inden8.persiangig.com/doremspordibehesht.jpg دوره کاربردی و پیشرفته MSP2007,2010 مجتمغ فنهی تهران 8 اردیبهشت 1390 مدرس: مهندس خرادپور شماره تماس با مجتمع فنی تهران: 88889796 اطلاع رسانی نمایید با تشکر